| A brit színész 1922. május 27-én született Londonban. A középiskola elvégzése után hivatalnokként dolgozott, majd önkéntesként részt vett a II. világháborúban. 1939-40-ben Finnországban harcolt, 1941-46 között pedig a brit légierő kötelékében szolgált.
A háború után színiiskolába iratkozott, majd 1947-től kisebb filmszerepeket kapott. Neve azonban 1959-ig egyáltalán nem csengett ismerősen a mozibajárók számára. Pedig nem tétlenkedett, épp ellenkezőleg: kezdettől fogva számos alkalommal bukkant fel a celluloidszalagon. Ennek köszönhetően nem kisebb rekord fűződik a nevéhez, mint hogy a ma élő színészek közül ő játszott a legtöbb filmben.
Az első tíz év sikertelensége nem a tehetség hiánya, vagy bármely más, a szakmával kapcsolatos körülmény számlájára írható. Sokkal inkább annak tudható be, hogy a vezető színészeknél általában egy fejjel magasabb volt (közel 2 méteresre nőtt), ráadásul túlságosan külföldies küllemű. Míg ezen adottságai tökéletesen alkalmassá tették például német katona eljátszására, egyéb lehetőségei korlátozottak voltak.
Egészen addig, míg tudomására nem jutott, hogy a Hammer Films a Frankenstein című horror-klasszikus legújabb megfilmesítésére készül... Annak ellenére, hogy a filmben egy sor szövege sem volt, és hogy az egyik kritikus szerint „úgy nézett ki, mint egy közúti baleset”, a rémfilm nagy sikert aratott, és Lee-t nyomban szerződtették egy másik közismert teremtmény szerepére. 1958-ban mutatkozott be Drakula grófként a The Horror of Dracula című filmben. Alakítását jellegzetessé tette, hogy a halhatatlanságra ítélt vérszívó alakjának sajátos szomorúságát hangsúlyozta ki. A siker azonban azt eredményezte számára, hogy a Hammer Films lényegében kényszerítette az egyre gyatrább folytatásokban való részvételre, egészen 1973-ig, amikor is Lee-nél betelt a pohár. Jóllehet, sok egyéb szerepben láthatták a nézők, például Sherlock Holmes-ként, mégis a mai napig az erdélyi vérszívó alakjával azonosítják.
A Hammer Films-nél töltött évek alatt számos horrorban riogatta a nagyérdeműt. Miután otthagyta a céget, elkészítette a The Wicker Man-t, amit pályafutása legjobb filmjének tart, és amely még ma is minden idők egyik legjelentősebb horrorfilmjének számít.
Lee karrierjének következő állomása Hollywood volt, és ezáltal számos emlékezetes szerep, mint Az aranypisztolyos férfi című Bond-film főgonosza, a bérgyilkos Scaramanga, vagy Rochefort A három testőr-ben. Távoli unokatestvére és gyakori golfpartnere, Ian Fleming azt szerette volna, ha Lee domborít a Dr. No címszerepében is, de a lehetőséget végül nem ő kapta.
Christopher Lee az a fajta színész, aki bármilyen típusú karaktert magas szinten tud megformálni. Képességeinek és több mint 250 filmjének köszönhetően a modern filmipar népszerű és kultikus figurája maradt, pedig a mai mozilátogatók többsége később született, mint Lee klasszikussá vált Dracula-filmje.
Az utóbbi években csillaga ismét fényesen ragyog. 1999-ben Tim Burton különös hangulatú, borzongató meséjében, Az Álmosvölgy legendája-ban tűnt fel, majd elvállalta a sátánian gonosz Szarumán varázsló szerepét A Gyűrűk Ura filmadaptációjában, A klónok támadása című Csillagok háborúja-epizódban pedig az ugyancsak velőtrázóan gonosz Dooku grófként láthattunk. Érdekesség, hogy a Gyűrűk Ura stábjában ő volt az egyetlen, aki találkozott Tolkiennel.
Christopher Lee sokoldalúságát bizonyítja, hogy filmes karrierje mellett számos színpadi szerepben is sikert aratott. Ezen kívül énekesként is bemutatkozott, opera- és popzenei CD-ket jelentetett meg.
Azon rendezők névsora is tekintélyt parancsoló, akikkel pályafutása során együtt dolgozott. Néhányan közülük a teljesség igénye nélkül: John Huston, Orson Welles, Billy Wilder, Steven Spielberg, John Landis, Tim Burton, Peter Jackson és George Lucas.
A jelek szerint Lee energiái kiapadhatatlanok: 80 évesen sem vonul nyugdíjba, ehelyett olyan szuperprodukciókban láthatjuk viszont a jövőben, mint a Csillagok háborúja III. epizódja, vagy A Gyűrűk Ura-trilógia már elkészült, de csak egy év múlva bemutatandó záró darabja.
| |